Drogie dzieci, pamiętacie czym się wczoraj zajmowaliśmy? Na pewno! Dziś czas na kontynuowanie naszych rozważań. Zacznijmy od wiersza. Możecie nauczyć się fragmentu wiersza na pamięć, a może uda Wam się zapamiętać go w całości.

„Wiosna” Joanna Myślińska

Wiosna słodko uśmiechnięta

obudziła już zwierzęta,

ptakom gniazda zbudowała

i potomstwo też im dała.

Potem wiosna nasza miła,

ziemię całą ożywiła,

kwiatom kwitnąć rozkazała

i roślinom zieleń dała.

Wreszcie chmurki przegoniła

i słoneczko uwolniła,

które świat ogrzewa mocno,

gdy powietrze pachnie wiosną.

Czas na zagadkę, która wprowadzi Was w dzisiejszy temat. Jak myślicie – którego z ptaków powracających na wiosnę poznamy dziś bliżej?

Pióra biało-czarne

buciki czerwone;

uciekają przed nim żabki,

bardzo przestraszone.

(bocian)

Teraz czas na kilka ciekawostek na temat bociana – po przeczytaniu Wasi rodzice mogą sprawdzić, które z nich zapamiętaliście.

• Bocian ma upierzenie białe, z wyjątkiem czarnych lotek i ogona. Nogi i dziób są czerwone. Szyję ma długą, w locie wyciągniętą do przodu. Młode ptaki mają czarny dziób. Pisklęta są pokryte białym, gęstym puchem.
  • Bociany zakładają duże, koliste gniazda z warstwowo ułożonych gałęzi, poprzetykanych skośnie witkami. Wyściółka jest dość obfita – ze słomy, torfu, niekiedy z dodatkiem papieru.
  • W przeciwieństwie do bociana czarnego, nie unika siedzib ludzkich i często gnieździ się nawet w środku wsi lub w małych miastach. Umiejscowione są głównie na drzewie lub na różnych budowlach, w tym na nieczynnych kominach fabrycznych lub na słupach telegraficznych)
  • Bocian biały zamieszkuje tereny trawiaste, stepy, sawanny, tereny uprawne blisko zbiorników wodnych, bagienne, wilgotne lub okresowo zalewane łąki i pastwiska, okolice jezior i laguny.
  • Bocian lubi rozproszone drzewa, na których może gniazdować lub nocować.
  • Bocian unika terenów zimnych o częstych opadach atmosferycznych, obszarów wysoko położonych i o gęstej roślinności.
  • Bocian składa jaja pod koniec kwietnia (od 1 do 7)
  • Jest ptakiem mięsożernym. Żywi się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami, ale również jaszczurkami, wężami, pisklętami i małymi zającami. W latach obfitujących w myszy i norniki zjada prawie wyłącznie te gryzonie, przez co jest pożytecznym z punktu widzenia rolników.

A teraz zabawa logorytmiczna: powtórz szybko - wolno, cicho - głośno, z podziałem na sylaby)„Kap, kap deszczyk mały kapie, bocian zaraz żabę złapie”.

Czas na trochę matematyki. Najpierw poćwiczymy orientację w przestrzeni, ale do tego potrzebny będzie nam bocian. Narysuj go, a następnie wytnij. Teraz musisz tylko układać go zgodnie z instrukcją:

• połóż boćka na środku dywanika
  • połóż boćka w górze/w dole dywanika
  • połóż boćka w prawym/lewym górnym rogu dywanika itp.

Teraz kolej na doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania.

Wasi rodzice mogą rozpocząć zdanie od wierszyka:

Wiosna liczyć nie umiała, więc się dzieci zapytała: Ile to jest… np. 3+3?

Ostatnim etapem jest praca plastyczna. Do wykonania naszego dzisiejszego bohatera potrzebujemy jedynie:

• 4 płatki kosmetyczne (2 na głowę i 2 na brzuch)
  • patyczek do szaszłyków
  • klej
  • nożyczki
  • czerwoną i czarną kartkę papieru

Miłej zabawy!

• Zachęcamy również do systematycznego rozwiązywania ćwiczeń w książkach zgodnie z otrzymanymi wskazówkami.
  • Adres mailowy, na który można wysyłać efekty pracy dzieci – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.