Kochane Misie!

Polska leży w Europie, to przedszkolak mały wie.
Aby poznać inne kraje, na wycieczkę jechać chce.

Tak! Kochani macie rację! Ta rymowanka może oznaczać tylko jedno. Dziś wyruszamy w kolejną podróż po Europie. Gdzie zawitamy dziś? Dowiecie się, jak wysiądziecie z samolotu. Będziecie lecieć z rozłożonymi rękami – skrzydłami w rytmie piosenki „Fruzia w samolocie”. Gdy mama albo tata zatrzymają muzykę, oznacza to, że lądujecie, czyli kucacie. Gotowi? No to lecimy!

https://www.youtube.com/watch?v=6n6Kz4MltPo

 

Wylądowaliśmy w Wielkiej Brytanii. Spójrzcie na mapę, a rodzice na pewno wskażą Wam, gdzie leży kraj,  do którego wyruszyliśmy. Jak myślicie, dlaczego mogliśmy dostać się do niego tylko samolotem? Tak, Wielka Brytania to wyspa i jest otoczona z każdej strony wodą, nad którą musieliśmy przelecieć.

 

Wybierzmy się na wycieczkę po brytyjskich wyspach. Rozłóżcie na podłodze  w niewielkiej odległości od siebie gazety albo kartki – to będą nasze wyspy. A teraz przemieszczajcie się z wyspy na wyspę. Uważajcie jednak, aby nie zamoczyć stóp w wodzie – podłodze.

 

Jesteście ciekawi, jak wygląda flaga Wielkiej Brytanii? Spójrzcie na poniższą planszę. Jakie kolory pojawiają się na fladze?

 

Wsiądźmy do autobusu i wyruszmy na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu.

https://www.youtube.com/watch?v=-vp7VVwxceg

 

Witajcie w Londynie! Spójrzcie na poniższe plansze, a dowiecie się, co można tam zobaczyć. Koniecznie opowiedzcie rodzicom, co spodobało się Wam najbardziej.

Czas na odrobinę matematyki. Trochę policzymy, ale oczywiście w klimacie Wielkiej Brytanii. Zagrajcie w grę „Ile jest elementów?”. Jestem przekonana, że dobrze sobie z nią poradzicie.

https://view.genial.ly/5ebae009bdaf590d71d59ddb/learning-experience-challenges-ile-jest-elementow-wielka-brytania

 

Czy wiecie kto rządzi Wielką Brytanią? To król i królowa. Obecna monarchini nazywa się Elżbieta II.

 

Nasza dzisiejsza praca plastyczna będzie więc godna królowej. Wykonamy koronę. Poniżej znajdziecie dwie propozycje.

Pierwsza korona będzie wykonana z papierowego talerzyka. Dodatkowo przygotujcie: nożyk, nożyczki, klej i kolorowy papier. Na początku będziecie potrzebować pomocy rodziców. Poproście mamę albo tatę, aby przecięli Wam środek talerzyka na cztery części, tak jakby dzielili tort. Spróbujcie unieść do góry wycięte części, tak jak widać to na zdjęciu. Teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak ozdobić koronę. Wycinajcie elementy i przyklejajcie na koronie. Podoba się Wam Wasza korona?

 

Do wykonania drugiej korony przygotujcie: kartkę z narysowanym szablonem korony, kredki, klej, nożyczki, wstążeczkę, ozdobne dziurkacze, kolorowe kartki i ozdoby, np. guziki, cekiny czy koraliki. Na początek, dokładnie pomalujcie koronę i ją wytnijcie.  Ozdóbcie koronę dostępnymi materiałami albo elementami wyciętymi dziurkaczami. Poproście mamę albo tatę, aby po boku zrobili dwie dziurki i przywiązali do nich kawałki wstążeczki. Przymierzaliście już koronę? Czujecie się jak prawdziwy król/królowa?

 

Na zakończenie zadanie specjalne. Wiecie jaki jest ulubiony napój Brytyjczyków? To herbata z mlekiem. Piją ją zawsze o stałej porze – o godzinie 5 po południu. Może i Wy dziś poczujecie się jak rodowici mieszkańcy Wielkiej Brytanii, przygotowując wraz z mamą albo tatą herbatę z dodatkiem mleka. Ciekawe czy będzie Wam smakowała?

 

To już tyle na dziś. Bawcie się dobrze!