Kochane Misie!

Przypomnijmy sobie, jakie kraje europejskie już odwiedziliśmy? Tak, to Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. Dokąd będziemy podróżować dziś? Zaproście mamę albo tatę do pociągu i wyruszcie w drogę wraz z „Maszynistą zuchem”, a niebawem się przekonacie.

https://www.youtube.com/watch?v=i76ClBnx2Ik

 

Dotarliśmy do… Ale czekajcie, chyba o czymś zapomnieliśmy. Tylko, o czym? Macie rację o naszej rymowance. Powtórzmy więc ją wspólnie.

Polska leży w Europie, to przedszkolak mały wie.
Aby poznać inne kraje, na wycieczkę jechać chce.

 

Celem naszej dzisiejszej wycieczki są Włochy. Słyszeliście o tym państwie? Może kiedyś już je odwiedziliście? Spójrzcie na plansze poniżej, a dowiecie się jak wygląda włoska flaga oraz gdzie znajdują się Włochy na mapie Europy. Tradycyjnie poproście rodzica, aby wskazał Włochy na mapie. Co Wam przypominają swym kształtem Włochy? Odpowiedzcie też na pytanie, jakie kolory znajdują się na włoskiej fladze?

 

Czas na to, abyśmy poznali Włochy. Posłuchajcie uważnie czytanego przez mamę, albo tatę wiersza I. Oniszczuk „Poznajemy Włochy”.

Poznajemy Włochy

W buciku mieszkają,
auta produkują.
Z potraw rożnych słyną,
makaron gotują.

Niechaj żyją Włochy
niech żyje makaron.
Niech żyje spaghetti,
które wszyscy znają.

Oprócz makaronu
ciasto wyrabiają.
Potem z niego pieką.
pizzę doskonałą.


Słońce u nich świeci
prawie przez rok cały.
Piękne czyste morze
ma kraj ten wspaniały.

 

Spróbujcie teraz odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza. Jestem pewna, że Wam się uda!

 • O jakim kraju był ten wiersz?
 • Z jakich potraw on słynie?
 • Co produkują Włosi?
 • Jaka jest tam pogoda?
 • Czym charakteryzuje się położenie tego kraju? Jaki ma kształt, czym jest otoczony?
 • Czy chcielibyście się tam wybrać i dlaczego?

Pierwszym punktem naszej wycieczki jest Etna. Czy wiecie, co to jest Etna? Nic, nie szkodzi. Na odpowiedź naprowadzi Was eksperyment. Tak, wiem, że lubicie eksperymenty. Do wykonania doświadczenia potrzebujemy: dwie szklanki, talerz albo taca, folię aluminiową, czerwoną farbę, ocet, wodę, sodę oczyszczoną, łyżkę.

Przebieg doświadczenia:

 1. Na środku talerza albo tacy ustawcie szklankę.
 2. Talerz i szklankę przykryjcie folią aluminiową, a na jej środku wytnijcie dziurę.
 3. Wlejcie do szklanki dwie łyżki wody, wsypcie łyżkę sody oczyszczonej, dodajcie czerwoną farbkę i mieszajcie, aż się rozpuści.
 4. Do drugiej szklanki wlejcie dwie łyżki octu. Jak myślicie, co stanie się jeśli wlejemy ocet do powstałej mieszanki?
 5. Szybkim ruchem wlejcie ocet do wody i obserwujcie, co się stanie.

 

Kochane Misie, odpowiedzcie na pytania: Co przypominał Wam powstały wybuch? Etna to czynny wulkan na Sycylii, czyli jednej z włoskich wysp. Wiecie, co to jest wulkan? Wulkan jest to miejsce, z którego pod wpływem wysokiego ciśnienia wydobywa się lawa i gazy wulkaniczne.

 

Kolejnym punktem programu jest Rzym – stolica Włoch. Obejrzyjcie krótką bajkę, a poznacie to miasto trochę lepiej.

https://www.youtube.com/watch?v=C6qtVx5Vjv0

 

Wycieczkę po Włoszech kończymy na oglądaniu pięknej architektury. Spójrzcie na Krzywą Wieżę i Koloseum, a następnie spróbujcie stworzyć te budowle z dostępnych w domu przedmiotów: kubków plastikowych, nakrętek, rolek po papierze toaletowym, klocków, pudełek czy poduszek.

 

Kuchnia włoska stanie się dziś tematem naszej pracy plastycznej.  Będziecie mogli wykonać  spaghetti albo pizze. Co wybieracie?

Jeśli chcecie stworzyć spaghetti przygotujcie: kartkę z narysowanym talerzem, kredki, nożyczki, klej, sznurek albo włóczkę, czerwone nakrętki lub pompony. Najpierw pokolorujcie talerzyk. Następnie potnijcie sznurek albo włóczkę na mniejsze części to będzie nasz makaron i przyklejcie je do talerzyka. Na koniec kleicie nakrętki, czyli nasze klopsiki i talerz ze spaghetti gotowy.

 

Do wykonania pizzy potrzebujecie: papierowy talerzyk, pędzel, czerwoną farbę, kolorowe kartki, klej i nożyczki. Najpierw pomalujcie środek talerzyka czerwoną farbą. Następnie wytnijcie składniki pizzy i je przyklejcie do talerzyka. Jak myślicie, czy Wasza pizza wygląda jak prawdziwa?

 

Na zakończenie gra matematyczna. Poćwiczymy układanie rytmów ze składników do pizzy. Gotowi?

https://view.genial.ly/5ebbecc899c3dc0d2ad91512/learning-experience-challenges-ukladamy-rytmy-skladniki-pizzy

 

Jak podobała się Wam dzisiejsza podróż? A jutro zapraszam na ostatnią wycieczkę!