Kochane Misie!

Chciałybyście się dowiedzieć, jakiemu członkowi rodziny przyjrzymy się dzisiaj bliżej? Tak, to świetnie. Musimy się bowiem zamienić w detektywów. Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciu i odszukajcie naszego podejrzanego. Oto jego opis: Poszukiwana osoba stoi na zdjęciu między babcią i mamą. Ma krótkie włosy, niebieskie oczy i uśmiecha się szeroko. Jest ubrana w koszulkę z krótkim rękawem w niebieskie paski oraz czarne spodnie.

 

Czy już wiecie kto to jest? Tak, to tata. Spójrzcie jeszcze raz na ilustrację. Wybierzcie znajdującą się na niej osobę  i opowiedzcie o niej swojej mamie albo tacie. Ciekawe, czy uda się im odgadnąć, kogo mieliście na myśli?

 

Posłuchajcie uważnie wiersza „Tatusiu kochany”.

Tatusiu kochany!
Ja Cię ucałuję.
Szczerze powinszuję.
Byś nam długo żył,
zawsze zdrowy był.
Za to, gdy dorosnę
wszystko w domu zrobię.
A tatuś w fotelu
niech odpocznie sobie!

 

A teraz odpowiedzcie na pytania dotyczące jego treści:

  • · Co to znaczy winszować?
  • · Do kogo skierowany jest ten wiersz? Kto obchodzi święto?
  • · Czego życzy autor wiersza tacie?
  • · A wy w jakich czynnościach pomagacie swojemu tacie?

 

Spójrzcie na ilustracje poniżej i opowiedzcie, co robi na nich tata.

 

Popracujmy trochę z tatą. Zacznijmy od wierszyka paluszkowego „Praca z tatą”. Poproście mamę albo tatę, aby przeczytali Wam wierszyk oraz zaprezentowali ruchu palców i pięści, a Wy będziecie je naśladować.

Aby wspólna praca dobrą zabawą była,

uważaj, by przez nieuwagę źle się nie skończyła.

(„grożenie” palcem wskazującym)

Gdy potrzebna ci łopata,

to ci ją pożyczy tata.

(prawa dłoń wyprostowana – jest łopatą, która „nabiera ziemię” i przerzuca ją na drugą dłoń)

W ścianie ma być mała szparka?

Tu potrzebna jest wiertarka!

(dłoń ściśnięta w pięść, palec wskazujący wyprostowany – palec wskazujący „kręci” niewielkie kółeczka)

Gwoździe trzeba będzie wbić

– młotek przyda się jak nic.

(obie dłonie ściśnięte w pięść – prawa uderza w lewą)

I tak z tatą przez dzień cały

dzieci będą pracowały!

(„ocieranie potu z czoła” wierzchem dłoni)

 

Tatusiowi zrobił się mały bałagan w warsztacie. Musicie pomóc mu posprzątać i policzyć narzędzia. Jesteście gotowi? Zapraszam was na grę „Pomóż tatusiowi – policz narzędzia”.

https://view.genial.ly/5ec5589b9a5fac0d9c091685/learning-experience-challenges-pomoz-tatusiowi-policz-narzedzia

 

W nagrodę za świetne liczenie czeka na  Was memory.

https://learningapps.org/display?v=p5ysanbit20

 

Tata, tak jak mamusia zajmuje specjalne miejsce w waszym serduszku. Wykonajmy więc dla niego prezent. Przygotujcie: białą kartkę i wycięte serduszko, farby, korek albo nakrętkę. Połóżcie serduszko w wybranym miejscu kartki. Korek maczajcie w farbie i odbijajcie na konturze serca oraz na pozostałej części kartki. Gdy praca będzie wypełniona kolorowymi kropkami, wystarczy podnieść serce do góry i prezent gotowy. Jak myślicie spodoba się tacie?

 

To wszystko na dziś! Do jutra!