Mama i tata to dwie najważniejsze osoby w Waszym życiu. Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy wiec od wiersza J. Koczanowskiej „Mama i tata”.

Mama i tata to świat nasz cały,
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.
To są wyprawy do kraju baśni,
wakacje w górach, nad morzem, na wsi,
loty huśtawką, prawie do słońca,
oraz cierpliwość, co nie ma końca.
Kochana Mamo, Kochany Tato,
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,
że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystkie psoty nam wybaczacie.

Słuchaliście uważnie tekstu? Zaraz się okaże, bo czekają na Was pytania dotyczące jego treści. Oto one:

• Jakie osoby zostały wymienione w wierszu?
  • Kim dla dzieci są „mama” i „tata”?
  • Za co my możemy kochać mamę i tatę?
  • Za co dzieci dziękują swoim rodzicom?
  • A wy za co dziękujecie swoim rodzicom?
  • W jaki sposób możemy spędzać czas wolny z rodzicami?

Mama i tata potrzebują pilnie Waszej pomocy. Pomieszały im się przedmioty w szafie. Pomożecie im zrobić porządki? Posegregujcie ubrania i akcesoria w grze „Garderoba mamy i taty”.

Pamiętacie Dawidka i jego mamę? Tak, to dobrze, bo zapraszają Was na piątkowe ćwiczenia poranne. W końcu ruch to zdrowie!

Czas na zabawę paluszkową, która na pewno spodoba się Waszym mamusiom.

Co lubi robić mama

Mojej mamy palce

(machamy wszystkimi paluszkami równocześnie)

bardzo lubią harce.

(kręcimy obiema dłońmi „młynka”)

Lubi głaskać mnie po głowie,

(głaskamy się po głowie jedną dłonią)

lubią ściskać rączki obie,

(ściskamy jedną dłoń drugą)

lubią klepać mnie po brzuszku

(klepiemy się po brzuchu)

albo drapać mnie po uszku.

(drapiemy się po uszku)

A najbardziej, wierz lub nie,

(klaszczemy)

Lubią mówić: KOCHAM CIĘ!

(posyłamy całuska)

Nie chcemy, aby tatusiowie się obrazili.  Możecie z nimi wykonać zabawę paluszkowa w parach  – „Wkręcanie śrubek”. Usiądźcie z tatą naprzeciwko siebie. Najpierw niech tata wkręca śrubki Wam, potem możecie zamienić się rolami.

Mały Jaś i tata śrubki przykręcali.

(witamy się prawymi dłońmi)

Pierwszą śrubkę przykręcili.

(wyprostujcie palce, a tata delikatnie „okręca” zaciśniętą dłoń wokół Waszego kciuka, a następnie wokół…)

Drugą śrubkę przykręcili.

(palca wskazującego)

Trzecią śrubkę przykręcili.

(palca środkowego)

Czwartą śrubkę przykręcili.

(palca serdecznego)

Piątą śrubkę przykręcili.

(małego palca)

A gdy pracę już skończyli,

z uśmiechem „piątkę” przybili!

(klaskamy otwartą dłonią o dłoń partnera)

Wykonajmy teraz portret mamy albo taty. Możecie wybrać sami, którego z rodziców namalujecie. Potrzebujecie: kartki z konturem twarzy, flamastrów albo kredek, farb akwarelowych, pędzla i słomki do napojów. Najpierw narysujcie flamastrami albo kredkami elementy twarzy rodziców.  Następnie nałóżcie na głowę farbę z duża ilością wody. Wystarczy, że będziecie dmuchać na nie słomką, a powstanie szalona fryzura. Jak myślicie portret spodoba się rodzicowi?

Na zakończenie sprawdzimy, czy pamiętacie nazwy członków rodziny. W grze „Moja rodzina”, czekają na Was zagadki do rozwiązania. Jestem pewna, że poradzicie sobie z nimi doskonale.

Bawcie się dobrze! Pozdrawiam! A z częścią z Was widzę się już w poniedziałek. Do zobaczenia!