Kochane Misie!

Dziś obchodzimy jeden z dni nietypowych, które świętujemy w kalendarzu. Czemu jest poświęcony? Wystarczy, że rozwiążecie zagadkę, a wszystko stanie się dla Was jasne.

To jest biały napój,
smaczny, bardzo zdrowy.
Dostajemy go w prezencie
od łaciatej krowy.

 

Tak, macie rację, to mleko. Kochani 25 maja obchodzimy Dzień Mleka. Wiecie jakie zwierzęta dają mleko? Czy mleko jest zdrowe? Obejrzyjcie krótką bajkę edukacyjną Jak produkowane jest mleko”, a poznacie odpowiedzi na te pytania.

https://www.youtube.com/watch?v=y_gXAlEJCik

 

Jak myślicie, czy dojenie krowy jest łatwe? Możecie się o tym sami przekonać. Potrzebujecie tylko rękawiczki jednorazowej, czarnego flamastra, mleka, szpilki i miski. Najpierw namalujcie łatki na rękawiczce. Później potrzebujecie pomocy mamy albo taty. Poproście rodzica, aby wlał Wam mleko do rękawiczki i zawiązał ją. Teraz zróbcie szpilką dziurkę na każdym palcu i gotowe. Możecie przystąpić do dojenia mleka do miski.

 

Wiecie co robimy z mleka? Posłuchajcie uważnie wiersza B. Formy „Przetwory z mleka”, a następnie wymieńcie rodzicowi wszystkie produkty, które zapamiętaliście. Powodzenia!

Na zakupy wyruszamy,
dużą torbę zabieramy.
Trzeba kupić serek biały
i ser żółty w dziury cały.
Smaczny jogurt waniliowy,
naturalny, truskawkowy.
I koniecznie też maślankę,
ser topiony i śmietankę.
Różne są przetwory z mleka,
zatem niechaj nikt nie zwleka.
Dnia każdego - to zasada
coś z nabiału niechaj zjada.

 

Czas na puzzle. Pamiętajcie, aby podzielić na sylaby nazwę każdego produktu mlecznego, który ułożyliście.

 

Zajrzyjcie teraz do lodówki i sprawdźcie, jakie produkty mleczne się w niej znajdują. Spróbujcie każdego z nich. Mama albo tata może Wam zawiązać oczy, a Wy będziecie odgadywać, co to za produkty tylko za pomocą zmysłu smaku. Gotowi?

Próbowaliście kiedyś tworzyć obrazy na mleku? Macie teraz do tego doskonałą okazję. Przygotujcie talerz, mleko, farby akwarele, płyn do mycia naczyń i patyczek do uszu. Do talerza wlejcie mleko, a następnie rozwodnione farby. Możecie użyć do tego zakraplacza.  Zamoczcie patyczek w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykajcie powierzchni mleka. Czy Wasz obrazek się porusza?

 

Na zakończenie, praca plastyczna z krową w roli głównej. Przygotujcie: kolorową kartkę, białą, czarna i różową farbę oraz pędzelek. Poproście aby mama albo tata pomalowali Wam rękę białą farbą i odbijcie ją na kartce. Domalujcie naszej krówce łatki, ogon i głowę. Podoba się Wam powstała krówka?

 

Miłej zabawy! Do jutra!