Kochane Pszczółki, witam Was w ten wyjątkowy dzień – Dzień Dziecka. Wasze święto spędzimy na sportowo, z balonami w roli głównej.

 

Na początek musimy złożyć sportowe przyrzeczenie, gotowi? 😊

My przedszkolacy przyrzekamy:

  • wykonywać wszystkie zadania sportowe do końca i dokładnie (przyrzekamy)
  • nie oszukiwać
  • nie płakać, gdy przegramy
  • bawić się wspaniale i uśmiechać się stale.

 

Teraz przed nami już tylko zabawa. Na początek rozgrzewka – Wasi rodzice będą czytać wierszyk, a Wy wykonujcie polecenia, które są w nim zawarte.

Raz, dwa, trzy, cztery

skłon i przysiad,

skok i siad.

Dziś w przedszkolu gimnastyka,

każdy będzie rad.

Poruszamy wszystkie mięśnie,

przeciągniemy stawy,

żeby potem iść z ochotą

do innej zabawy.

Raz, dwa, trzy,

ćwiczę ja, ćwiczysz i ty

 

Skoro w tym roku obchodzimy balonowy Dzień Dziecka, wysłuchajcie krótkiego wiersza:

D. Geller „Balonik”

Idę sobie z balonikiem. On na sznurku, ja chodnikiem.
Ja jem ciasto, a on nie je, tylko się do sznurka śmieje.
Skacze żaba z wielkim krzykiem:
- Będę tańczyć z balonikiem!
Smok się w smoczą głowę skrobie:
- Ja balonik wezmę sobie ,
Mysz przebrała się w sukienkę:
- Chcę z balonem pójść pod rękę,
Gdy balonik tego słuchał, jeszcze bardziej się nadmuchał,

wrzasnął:
- Tego już za wiele! Przecież ja się nie podzielę! Mogę pęknąć,
jeśli chcecie. Lecz co wtedy mieć będziecie?

 

Odpowiedzcie na pytania:

  • Co robił balonik?
  • Jakie postacie pojawiły się w opowiadaniu?

 

Mam nadzieję, że macie w zasięgu ręki balon. Spróbujcie go samodzielnie nadmuchać, a jeśli macie z tym problem to poproście o pomoc rodziców, na pewno z chęcią Wam pomogą.

 

Jeśli mamy już nadmuchanego balona zaproście rodziców do tańca. Poniżej znajdziecie link do piosenki, przy której możecie zatańczyć z balonem trzymając go między głową, brzuchem i plecami.Możecie również zatańczyć do tej piosenki i spróbować utrzymać balona w powietrzu odbijając go głową dowolnymi częściami ciała – najważniejsze, aby nie upadł na podłogę.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=djTRqUaE87Y

 

Jak już tańce mamy za sobą czas na „Balonowe bębenki”. Przygotujcie dwie pałeczki, włóżcie balon między kolana, poproście rodziców, aby wystukali dowolny rytm, a Wy spróbujcie go naśladować.

 

Ale zaraz, zaraz… Te nasze balony są jakieś smutne. Wykonajmy„Balonową twarz”. Spróbujcie ozdobić swoje balony według własnego pomysłu – przy użyciu papieru kolorowego, bibuły lub flamastrów. Mam nadzieję, że podzielicie się ze mną efektami (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Spróbujcie teraz odpowiedzieć na pytanie „Gdzie jest balonik?”. Przygotujcie krzesełko, Wasi rodzice będą układać balonik w różnych położeniach względem krzesła, a Wy musicie powiedzieć czy jest on na, pod, za, w obok czy nad krzesełkiem.Następnie w celu utrwalenia określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni - Waszym zadaniem będzie położenie balonika w miejscach wybranych przez rodziców.

 

Spróbujmy również przenieść się w krainę fantazji.. Spróbujcie dokończyć historie przedstawione na poniższych planszach:

 

A teraz czas na mały eksperyment.. Potrzebujemy jedynie balon, długą wykałaczkę oraz wodę. Balon dmuchamy do średniej wielkości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i zawiązujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od doły, gdzie wiązaliśmy balon do góry w miejscu, gdzie jest najwięcej gumy (takie najciemniejsze miejsce).

 

A teraz jedna z ulubiona zabaw wszystkich dzieci – balony wodne i rzut do celu. Zabawę oczywiście przenosimy na podwórko. Wypełnijcie balonik wodą, wykonajcie tarcze lub ustalcie, do którego miejsca musicie dorzucić i.. uważajcie, aby balony nie pękły, choć oczywiście właśnie wtedy jest najwięcej śmiechu 😊

 

Warto wykorzystać fakt, iż mamy już gotowe balony wodne i wzbogacić naszą zabawę o malowanie balonami. Pamiętacie, jak w przedszkolu odbijaliśmy balony i stworzyliśmy piękne planety? Dziś możecie wykonać dowolną pracę plastyczną z ich użyciem. 

 

A może ktoś ma ochotę na stworzenie masy balonowej? Całą instrukcję znajdziecie w poniższym filmie. Jest to bardzo proste, a baaaardzo efektowne. Polecam serdecznie!

Link: https://www.youtube.com/watch?v=yfbOkfm-i18

 

Jeszcze kilka kart pracy, bawcie się dobrze!

 

I jeszcze niespodzianka.. 😊