Kochane Misie!

To już ostatnie nasze spotkanie w tym tygodniu. Jesteście ciekawi jaki materiał uznawany potocznie za śmieci posłuży nam dziś do zabawy? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy wam gra

https://learningapps.org/display?v=pcx68wt7520

 

Dzisiejszego dnia przeniesiemy się do muzycznego świata słoików. Tak, moi kochani przy użyciu słoików można tworzyć muzykę. Zamieńcie się więc w kompozytora i poszukajcie w domu kilku pustych słoików o podobnej wielkości. Nalejcie do każdego z nich inną ilość wody. Teraz wystarczy wziąć w rękę łyżeczkę i uderzać nią w brzeg słoików. Podobają się Wam dźwięki wygrywane przez grające słoiki? A może przelejecie wodę ze słoika do słoika? Czy zmieniło to wygrywane dźwięki?

 

Słoik może nam posłużyć także jako grzechotka. Przygotujcie trzy słoiki i wypełnijcie je nakrętkami albo produktami żywnościowymi, takimi jak: ryż, kasza, makaron, sól. Teraz sprawdźcie jak gra słoik wypełniony ryżem, a jak ten wypełniony solą. Wydają podobne dźwięki? A może różne? Poproście teraz mamę albo tatę, aby odwrócili się do Was tyłem i potrząsnęli którymś ze słoików. Waszym zadaniem jest odgadnięcie, co się znajduje w potrząsanym słoiku.

 

Próbowaliście kiedyś zrobić kosmos w słoiku? Dziś macie okazję. Przygotujcie: słoik, wodę, watę, brokat, pędzelek i farby plakatowe. Najpierw wypełnijcie połowę słoika wodą i zabarwcie ją wybranym kolorem farby. Wsypcie do naczynia brokat i wymieszajcie pędzelkiem. Następnie włóżcie watę do słoika z zafarbowaną wodą i ułóżcie ją dość ciasno. W innym naczyniu zabarwcie  wodę na inny kolor. Miksturę wlejcie powoli do słoika z watą. Zabarwioną wodę posypcie brokatem i ułóżcie w niej stopniowo watę. Zakręćcie słoiczek i nasz kosmos jest gotowy!

 

Na zakończenie zajęć, wykonamy mandale w wieczku od słoika. Przygotujcie: wieczko, plastelinę, różne produkty naturalne, takie jak: makaron, groch, ziele angielskie, liść laurowy czy goździki. Najpierw rozetrzyjcie plastelinę na całej powierzchni wieczka. Wystarczy przykleić do niej według własnego pomysłu naturalne produkty i nasza mandala jest gotowa.

 

To już wszystko na dziś. Życzę Wam miłej zabawy! Do poniedziałku!