Kochane Misie!

Pamiętacie, jaka pora roku zbliża się do nas wielkimi krokami? Tak, to lato. Jest to najbardziej kolorowa pora roku, dlatego też przyjrzymy się dziś dokładniej kolorom. Zaczniemy od wiersza K. Rogulskiego „Kolory”.

Powiem wam – ale w sekrecie –
Coś czego pewno nie wiecie:
Dziś nudziły się kolory,
Urządziły więc wybory,
Który najładniej wygląda.
Każdy niepewnie spogląda…
I jak wszystkie w miejscu stały,
Tak się wszystkie rozbrykały:
Żółty wskoczył na czerwony,
Na niebieski z drugiej strony,
A niebieski na czerwony…
I tak zrobiły zielony,
Później zaś pomarańczowy,
A na koniec fioletowy!
I tak długo się mieszały,
Aż wszystkie barwy powstały!

Sprawdźmy, czy uważnie słuchaliście wiersza. Znacie odpowiedzi na poniższe pytania?

  • Co robiły kolory?
  • Jakie kolory po sobie skakały?
  • Jakie kolory zostały utworzone?

Czas na praktykę! Będziemy mieszać kolory. Przygotujcie: trzy przezroczyste naczynia z wodą, pędzelek, żółtą, niebieską i czerwoną farbę. W pierwszym naczyniu rozpuście żółtą farbkę, a następnie dodajcie do niej czerwoną. Jaki kolor powstał? Do kolejnych naczyń dodajcie żółty i niebieski oraz czerwony i niebieski. Jakie barwy otrzymaliście?

Instrukcję przebiegu doświadczenia możecie obejrzeć na filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=P_lMR5cceBk

 

Czas na zabawę muzyczno-ruchową „Dotknij koloru”. Poproście rodzica, aby włączył Wam piosenkę „Kolorowe lato” - https://www.youtube.com/watch?v=aRkzeeEwq3E&t=20s. Tańczcie swobodnie w rytm muzyki. Kiedy Wasza mama albo tata zatrzymają muzykę i wymienią dowolny kolor, Waszym zadaniem będzie jak najszybsze dotknięcie przedmiotu we wskazanej barwie.

Sprawdźmy, czy potraficie rozpoznawać kolory. Zapraszam na grę interaktywną „Jaki to kolor?”.

https://view.genial.ly/5ee7b8040a350e0d8fe9168f/learning-experience-challenges-jaki-to-kolor

 

Próbowaliście kiedyś stworzyć tęczę z wykorzystaniem: ręcznika papierowego, flamastrów i dwóch szklanek z wodą? Macie okazję zrobić to właśnie dziś. Na kawałku ręcznika namalujcie z obu jego stron kolory znajdujące się na tęczy, zaczynając od fioletu a kończąc na czerwieni (tak, jak na zdjęciu poniżej). Przeciwległe brzegi ręcznika połóżcie do dwóch szklanek z wodą. Co widzicie? To chyba magia…

 

Przyszła pora na kolorową pracę plastyczną. Ponownie potrzebujemy: ręcznika papierowego, flamastrów i wody w spryskiwaczu. Wystarczy, że będziecie malować flamastrami po wzorach wytłoczonych na ręczniku, a następnie spryskacie całość wodą, a niezwykły obraz gotowy. Podoba się Wam?

 

Na zakończenie „malowanie pianą”. Będziecie potrzebować: farb rozpuszczonych w wodzie z płynem, plastikowych kubeczków, słomek do picia i arkuszu papieru. Na kartce połóżcie kubeczki z płynem i dmuchajcie na nie przez słomkę tworząc kolorową pianę. Pianę możecie przenosić też na kartkę za pomocą łyżeczki tworząc dowolne kompozycje. Miłej zabawy, do jutra!