Witam Was w środę! Na początek gimnastyka, gotowi?

• Zabawa orientacyjno-porządkowa „Letni spacer” - spokojnie biegamy w różnych kierunkach. Na hasło „spacer” – maszerujemy z rodzicem.
  • Zabawa ruchowa z elementem skoku „Przeskakujemy morskie fale” – wykonujemy skoki obunóż do przodu, naśladujemy przeskakiwanie fal.
  • Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Szukamy muszelek” – naśladujemy chodzenie na czworakach po wodzie, szukanie muszelek; co pewien czas wykonujemy klęk prosty i wyciągamy otwarte dłonie przed siebie – pokazujemy uzbierane muszelki.
  • Ćwiczenia tułowia „Puszczamy kaczki” – wykonujemy przysiad, naśladujemy podnoszenie kamienia i puszczanie kaczek na wodzie; rzuty wykonujemy raz jedną, raz drugą ręką.
  • Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Sprawdzamy temperaturę wody” – stoimy w lekkim rozkroku. Uderzamy palcami stopy przed sobą i szybko kładziemy stopy, aby dotykały podłogi. Ćwiczenie wykonujemy raz jedną, raz drugą nogą. Na sygnał (np. klaśnięcie) wykonujemy skok do wody z przysiadem.
  • Zabawa uspokajająca „Marsz po kole’ – maszerujemy po kole; rytmizujemy tekst: Wakacje, wakacje to radości czas, i klaszczą; niechaj wita je z uśmiechem zawsze każdy z was – wykonują ukłon.

Jak już trochę się rozgrzaliśmy wysłuchajcie krótkiego wierszyka:

Wakacje już blisko.

Każdy spakowany.

Tylko kto nam powie,

czym w drogę ruszamy?

Kochane dzieci, spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: Jakie mamy środki transportu, którymi możemy wybrać się na wakacje? Sprawdźmy, czy udało się Wam wymienić wszystkie. Przyjrzyjcie się poniższej planszy. Czy o czymś zapomnieliście?

Na pewno wybieracie się na wakacje. Spróbujcie o tym opowiedzieć:

Na wakacje jadę/wybieram się do……… Jedziemy razem z……… Dotrzemy tam………. Na miejscu będziemy……….

Czas na kilka zagadek, które również dotyczą środków transportu. Jestem ciekawa, czy uda się Wam rozwiązać wszystkie. Powodzenia!

• Co to za dziwna łódka, która czy w przód, czy wspak pływa, tak samo się nazywa? (kajak)
  • Przybyć zawsze w porę na stację się stara. Lecz tak się zasapie, aż z niej bucha para. (lokomotywa)
  • Małą literą pisana, na falach rozkołysana. Wielką literą pisana, to miasto – każdemu znane. (łódź)
  • Gdy bez kosza mknie w świat, to zostawia jeden ślad. A gdy kosz przy boku ma, to zostawia ślady dwa. (motocykl)
  • Choć ma ławki, klasy, ale to nie szkoła. Mknie przez pola, lasy na stalowych kołach. (pociąg)
  • Nogi – w nieustannym ruchu. Ręce – prawie nieruchome. Przejechałeś na nim, zuchu, niejeden kilometr. (rower)
  • Łatwo tę zagadkę zgadną wszystkie dzieci. Chociaż nie jest ptakiem, jak ptak w górze leci. (samolot)
  • Cylindry – w środku, maska -  na przedzie, chociaż ma biegi – nie biega – jedzie! (samochód)
  • Ma mostek, choć to nie rzeka. Przybija, gdy wraca z daleka. Ma dziób, nie dziobie wcale, pruje nim morskie fale. (statek)
  • Ma skrzydła tak jak samolot, pilot w nim sterów dotyka. Ogon ma też, jak wiadomo i tylko nie ma silnika. (szybowiec)
  • Mknie po szynach niby pociąg, wioząc ludzi w różne strony. W każdym mieście inny kolor, ten w Warszawie był czerwony. (tramwaj)
  • Dzieci go kochają i wznoszą do góry. Dorośli fruwają w nim aż pod chmury. (balon)
  • Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr! (żaglówka)

Dla chętnych w poniższym linku znajduje się cyfrowa droga do druku, którą możecie wykorzystać podczas dowolnych zabaw.

Link: https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/11/cyfrowa-droga-karty-dla-dzieci-PDF.pdf

Jeszcze kilka kart pracy i propozycja pracy plastycznej. Do zobaczenia jutro!