Kochane Misie!

Wakacje tuż tuż… Poświęcimy więc ten tydzień na poznawanie miejsc, które możemy odwiedzić w wakacyjnym czasie. Dziś przeniesiemy się nad morze. Wiecie jak nazywa się morze w Polsce? To Morze Bałtyckie. Spójrzcie na mapę, a rodzic na pewno pokaże Wam, gdzie znajduje się polskie morze.

 

Zaczniemy dziś od zabawy z pokazywaniem do piosenki „Oto Morze Bałtyckie jest”. Może spróbujecie się jej nauczyć?

https://www.youtube.com/watch?v=aZxMiWyO3YA

 

Posłuchajcie wiersza D. Wawiłow „Morze”.

Siedziały dzieciaki na dworze
I kłóciły się jakie jest morze.
Kuba powiedział, że słone,
A Jędrek, że nie, bo zielone.
A Baśka, że są w nim meduzy
I okręt – o, taki duży,
I jeszcze raki w skorupie,
A Bartek, że dziewczyny są nudne,
i jeszcze Paweł powiedział,
Że jak się położyć nad morzem
I machać rękami, i machać nogami,
To na piasku się zrobi orzeł.
Poproszę tatę - może pojedzie
Ze mną nad morze?

 

Słuchaliście uważnie? Zaraz to sprawdzimy. Odpowiedzcie na poniższe pytania:

  • O co kłóciły się dzieci?
  • Jakie jest zdaniem dzieci morze?
  • Co można robić nad morze?

 

Opowiedzcie rodzicowi, co można robić nad morzem. Spójrzcie na plansze i sprawdźcie, czy udało Wam się wymienić wszystkie czynności.

 

Czy wiecie, jak zachować się nad morzem? O zasadach bezpiecznego zachowania się nad woda opowiada bajka edukacyjna z cyklu „Bezpieczne wakacje”.

https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA

 

Skoro znaleźliśmy się nad wodą nie może zabraknąć wodnych doświadczeń.

  • Na początek sprawdzimy, co pływa, a co tonie w wodzie. Do miski z wodą wrzućcie wybrane przez siebie przedmioty. Może to być: kamień, klocek, kawałek kartki, korek, piórko czy spinacz. Co się z nimi dzieje? Toną czy pływają?

  • Jaka jest morska woda? Słona czy słodka? Tak, woda morska jest słona. Jak myślicie w której wodzie będzie pływał ziemniak? Przygotujcie dwie szklanki, łyżkę, sól i ziemniaka. Poproście mamę albo tatę o pokrojenie ziemniaka na plastry. Do jednej szklanki dodajcie sól i dokładnie wymieszajcie. Włóżcie plastry ziemniaka do obu szklanek. W której wodzie pływa ziemniak? W słodkiej czy słonej?
  • Wiecie, czemu łodzie mimo, że są niekiedy bardzo ciężkie pływają w wodzie? Mają odpowiedni kształt. Wykonajcie doświadczenie, a przekonacie się, że mam rację. Przygotujcie dwie szklanki z wodą oraz plastelinę. Do jednej szklanki wrzućcie kulkę z plasteliny. Co się z nią stało? Zróbcie drugą, taką samą kulkę, a następnie spróbujcie stworzyć z niej łódkę. Jeśli macie z tym trudność, na pewno mama albo tata Wam pomogą. Co się stało z łódką ulubioną z plasteliny?

 

Skoro znaleźliśmy się dziś nad morzem, nasza praca plastyczna będzie związana z morskimi głębinami. Wykonamy meduzę z kolorowego papieru. Dodatkowo będziecie potrzebować: nożyczek, kleju, czarnego flamastra, rolki po papierze toaletowym i farb. Najpierw wytnijcie z papieru głowę meduzy. Maczając w farbie rolkę odbijajcie ją na głowie. Wytnijcie oczy i flamastrem narysujcie na niej źrenice. Przyklejcie je do meduzy. Na zakończenie wytnijcie paski z kolorowego papieru i przyklejcie go do meduzy. Jeśli chcecie możecie zawinąć końce paseczków. Podoba się Wam powstała meduza?

 

Na zakończenie, czeka na Was gra interaktywna. Za jej pomocą będziecie mogli sprawdzić, jak dużo wiecie o morzu. Powodzenia!

https://view.genial.ly/5eee12f23c040a0d133ec93b/learning-experience-challenges-co-wiesz-o-morzu

 

Pozdrawiam! Do jutra!