Kochane Misie!

Jesteście ciekawi, w jakie wakacyjne miejsce wyruszymy dziś. Odpowiedzi dostarczy Wam rozwiązanie zagadki.

Sosnowy, dębowy,
stary lub młody
rosną w nim grzyby,
rosną jagody.

 

Rozwiązaliście prawidłowo zagadkę? Tak, znaleźliśmy się w lesie. Jak myślicie, co możemy robić w lesie podczas wakacji. Opowiedzcie o tym swoim rodzicom. Spójrzcie na plansze poniżej i opiszcie, co robią znajdujące się na nich dzieci. 

 

Obejrzyjcie bajkę edukacyjną „Poradnik leśnego Savoir – Vivre”. Dowiecie się z niej, jak powinniśmy się zachowywać w lesie.

https://www.youtube.com/watch?v=JILTP34EkZk

 

Czas na odrobinę ruchu. Zatańczcie do piosenki „Rób to tak jak ja”.

https://www.youtube.com/watch?v=toqrH4Z1-og

 

Podczas wakacyjnych wycieczek do lasu musicie bardzo uważać na okropne stworzenie, jakim jest kleszcz. Wiecie jak wygląda? Spójrzcie na planszę. Kleszcze wywołują groźne choroby, dlatego też uważajcie na siebie podczas zabaw w lesie, na łące, czy po prostu w trawie. Jeśli zobaczycie jakiegoś podejrzanego owada, jak najszybciej zrzućcie go z siebie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza na wszelkie wypady do lasu ubierajcie długie spodnie, długie rękawy, wysokie buty oraz nakrycie głowy. Warto też spryskać się odstraszającym sprayem, a po powrocie z leśnego terenu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało podczas kąpieli.

Rozprawmy się z kleszczami podczas zabawy „Pacnij kleszcza”. Będziecie do niej potrzebować: packi na muchy i wyciętych sylwet kleszcza. Jak się bawić? Poproście mamę albo tatę o rozłożenie sylwet w dowolnym pokoju. Waszym zadaniem będzie pacnięcie wszystkich kleszczy w jak najkrótszym czasie. Do dzieła!

 

W lesie można spędzić wspaniale czas na biwaku. Pogoda nam niestety nie dopisuje. Spróbujcie więc stworzyć namiot w domu z koców, poduszek czy sznurków. Miło spędza się czas w takim namiocie?

 

Biwakując, często rozpalamy ognisko. Stanie się ono tematem naszej dzisiejszej pracy plastycznej. Do jej wykonania będziecie potrzebować: kartkę, farby akwarelowe, pędzel, słomkę do picia, drewniane patyczki (możecie je zastąpić dwoma paskami wyciętymi z brązowego papieru), klej. Zróbcie na kartce plamy z rozwodnionej czerwonej, pomarańczowej i żółtej farby, a następnie dmuchajcie na nie przez słomkę. Wystarczy przykleić pod ogniem dwa patyczki skrzyżowane ze sobą i nasze ognisko gotowe.

 

Na zakończenie coś, co małe „Misie” lubią najbardziej, a więc eksperyment z ogniem. Przygotujcie: podstawkę z woda zabarwioną farbą, szklankę, świeczkę, zapałki.  Zapaloną świeczkę połóżcie na podstawce, na której znajduje się zabarwiona woda, a następnie przykryjcie ją szklanką. Co się stało ze świeczką?

 

Bawcie się dobrze!