Barbara Kosmowska „Podjudzajka”

Zawsze jadę na wakacje w towarzystwie podjudzajki.

To istotka bardzo sprytna, pewnie rodem z jakiejś bajki.

I ma ulubione zdanie, gdy na pomysł wpadam zły,

Mówi: – Zrób to, zrób kochanie. I nie słuchaj swojej mamy!

Podjudzajka mnie podjudza, zakłócając letnie sny.

Wykąp się na dzikiej plaży, może się nieszczęście zdarzy?

Będzie potem płacz i łzy! Rozpal dziś ognisko w lesie,

To się szybko wieść rozniesie, kto z ostrzeżeń ważnych kpi!

Schowaj się przed mamą w sklepie, niech cię szuka

i oblepi plakatami wszystkie drzwi!

Wymknij się po cichu z domu, Nie mów o tym nic nikomu.

Zgub się w tym okropnym mieście, będzie działo się nareszcie,

będzie świetnie, mówię ci!

A ja śnię, że tak się dzieje, że drżę cała i truchleję, I gdy budzę się nad ranem,

 pytam moją biedną mamę, Czy niegrzeczna byłam znów?

Czy uciekłam, zaginęłam, gdzieś przepadłam i zniknęłam w gąszczu moich strasznych snów?

Nic z tych rzeczy! – mówi mama. – To nie wakacyjny Dramat, tylko podjudzajki gra.

Kto rodziców zawsze słucha, nie chochlika i kłamczucha, ten wakacje piękne ma!

 

Pytania do wiersza: 

− Kim była podjudzajka?

 − Do czego podjudzajka namawiała dzieci? 

− Dlaczego nie warto słuchać podjudzajki?

 

Ćwiczenia pamięci - Piknik.

Przyjrzyjcie się poniższemu obrazkowi, opowiedzcie co widzicie na nim. Czy byliście kiedyś na pikniku? Zwróćcie uwagę na przedstawione na obrazku przedmioty, które mogą być przydatne podczas organizacji pikniku i wymieńcie ich nazwy.

Przygotujcie koszyk, owoce oraz wodę i plastikowy kubeczek. Przyjrzyjcie się tym przedmiotom, następnie zamknijcie oczy. Rodzic schowa jeden przedmiot a waszym zadaniem jest powiedzieć, czego brakuje. 

 

Wybierzmy się na wycieczkę do lasu, gdzie rosną bardzo smaczne jagody i poziomki. Dziecko improwizuje ruchem: maszeruje, kierując się w stronę lasu, przedziera się przez gęste zarośla – odgarnia gałęzie, zatrzymuje się – słucha śpiewu ptaków, pokonuje przeszkody np. czołga się pod nisko położonymi gałęziami, zatrzymuje się i wdycha leśne powietrze – wciąga powietrze nosem, a wydycha ustami,  przeskakuje przez kamienie, dochodząc do leśnej polany.

 

Policz i zaznacz odpowiednią liczbę.