Dzień Kolorowej Skarpetki W Gr. „Misie”

„Wiosna buch, skarpetki w ruch. Skarpetki się obudziły, przeciągnęły i na dwór wyskoczyły. Chciały szukać oznak wiosny, spędzić miło dzień radosny. Nagle patrzą: nie do wiary – my jesteśmy nie do pary”.

21 marca obchodzony jest Dzień osób z zespołem Downa. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Symbolem tego święta stały się kolorowe skarpetki jako symbol bycia wyjątkowym; mimo różnic, jakie nas dzielą. Na znak solidarności dzieci z naszej grupy również założyły skarpetki nie do pary.

Zajęcia rozpoczęliśmy od poznania historii Fredzi – fioletowej skarpetki i od przeczytania listu, który ze sobą przyniosła. Rozmawialiśmy o tolerancji oraz o tym, że mimo różnic każdy z nas jest WYJĄTKOWY. Pomogliśmy również skarpetkom odnaleźć i dopasować odpowiednie wzorki, które odpadły i pomieszały się podczas prania. Segregowaliśmy skarpetki według koloru, odnajdywaliśmy pary skarpetek oraz wieszaliśmy je na sznurku i sprawdzaliśmy co się w nich ukryło. Następnie była zabawa w podawanie skarpetki z rąk do rąk i wykonywanie zadań wymyślonych przez dzieci . Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Fredzia”.